01. 06. 2012

Ghetto Fest

plakátburning se podílel na doprovodném výtvarném programu festivalu Ghetto Fest. Tvoří jej dvě části - andělé naděje pro ghetto a zeď nářků. V prvním projektu jsme oslovili dvacítku místních mladých umělců a požádali je o ztvárnění symbolického anděla naděje, vycházejícího tvarově z loga festivalu. Výsledkem je ucelená série reprezentující nejmladší generaci brněnské výtvarné scény a jejich osobité přístupy k jednotnému zadání.

Důležitý aspekt byla instalace andělů do vybraných kaváren, restaurací a barů ve městě, které přibližně vyznačují běžný výskyt angažovaných umělců a představují tak pomyslné ghetto této kreativní komunity. V den konání festivalu se však všichni andělé slétnou na místo akce a budou přihlížet prvnímu ročníku neobvyklého festivalu, který má zafungovat jako tavící kotlík všech složek městského obyvatelstva, již zajímá kulturní dění. Vedle andělů zde uvidí množství živých vystoupení divadel, tanečníků, muzikantů a mnoho dalšího.

Zeď nářků byl pokus o realizaci monumentální nástěnné malby na budově bývalé věznice na Soudní ulici. Oslovili jsme předního brněnského street artistu Tima, který přišel nejprve s nápadem přenést na zeď trojportréty popravených politických vězňů z výstavy Michala Doležela Tváře z cely smrti. Později pozměnil koncept a rozhodl se pro uvolněnější řešení - devět barevných pop artových lebek jako symboliku "memento mori" a odkaz na krvavou historii objektu. Celá snaha se však nakonec nesešla s pochopením ze strany magistrátu města Brna a zeď chátrajícího komplexu nebyla pro "výtvarnou a uměleckou aktivitu" zpřístupněna. Díky daru podporovatelů se však podařilo zajistit rozměrné desky, ne něž nakonec Timo namaloval monumentální pop artový portrétní triptych primátora Romana Onderky, který bude na festivalu dočasně nainstalován. V plánu je pak hned několik vyýstav, kde se triptych zřejmě objeví.

GHETTO FEST: SOBOTA 2. ČERVNA 2012, 10:00 - 22:00, BRNĚNSKÉ "GHETTO" - BRATISLAVSKÁ, SOUDNÍ A HVĚZDOVÁ ULICE

Umělci andělů naděje: Vendula Chalánková, Ondřej Kotřč, Jana Tichotová, Radek Michálek, Berta Zachrlová, Mutant Industries, Zuzana Martiníková, Petr Kovář, Katarina Klusová, Filin Krug, Jitka Vojtěšková, Josef Bubeník, Denisa Belzová, Pavel Strašák, Dita Klicnarová, Štěpán Křížek, Johana Proislová, Miroslav Jiřele, Barbora Kachlíková, Monika Lysá a minimon

V 17.00 vystoupí na Platan Stage burningboy.

návrh