17. 01. 2010

Mojmír Bureš: Umělý člověk

Mojmír Bureš (narozen 1987) pochází z Moravské Třebové. Vloni se přestěhoval do Prahy za studiem fotografie na Vyšší odborné škole grafické. Hned zpočátku  měl štěstí a podařilo se mu zařídit si ateliér s výhledem na Staroměstské náměstí. Prvotní dojmy z velkoměstského života shrnul v 9 portrétech svých známých a cyklus nazval Umělý člověk.

Velkoformátové fotografie (100x70cm) jsou nadživotní portréty stylizovaných charakterů. Mojmír vybral relativné náhodný vzorek lidí (s nápadným poměrem DJů, modelů a undergroundových celebrit) a inscenoval jejich výraz do kýčovitých klišé lifestylových časopisů, modelingových portfolií či reklam. Fotografie mají velké rozlišení a umožňují vnímat obraz do nejmenšího detailu. Postavy skutečně působí dojmem umělosti - jako vozkové figuríny Madame Tussaud’s. Při prohlížení cyklu mě napadá plno souvislostí: holandská renesanční portrétní malba, hyperrealista Duane Hanson a jeho sklolaminátové odlívané postavy, obálky módních magazínů nebo Jadran Šetlík. Mojmír Bureš balancuje.

Pokud má někdo zájem nechat se vyfotografovat a možná se tak stát součástí příštího cyklu, má možnost. Mojmír je připraven přijmout každého. Každý z nás může být příští „umělý člověk“. Vkrádá se pochybnost. A Mojmír se tváří jako-by nic.

Umělý člověk je hloubková sonda do ješitnosti a povrchnosti naší společnosti. Portréty nevypovídají ani tak o samotných modelech jako o všech nás ostatních „moderních lidech“, kteří v běhu městem kontrolujeme náš vzhled ve výloze, kteří používáme hlášky seriálových postav a češeme se jako popové hvězdy. Lesklý povrch a syté barvy přehluší soudnost a uvolňují v nás snad přirozené touhy po věčné kráse, nekončící zábavě a okamžitých výsledcích. Ve své honbě za dokonalostí ztrácíme autenticitu a přibližování se k ideálům z nás dělá umělé, zaměnitelné kopie. Mojmír zřejmě v mládí na Moravě běhal po lukách a počítal oblaka a když se pak podíval do ulic hlavního města, zvolal, že „král je nahý!“. Pěkně to na důkaz vyfotil a pro velký úspěch se po Praze výstava zopakuje i v Brně.

burning Mojmírovi děkuje za reflexi k nezaplacení. Když jsme viděli Umělého člověka poprvé, měli jsme pocit, že vidíme čistou pravdu. Člověka to vede k zamyšlení.. a proto jsme se všichni nakonec rozhodli nechat si od něj nafotit portréty na naše facebookové a myspace profily..

Vernisáž: 30.ledna 2010 v 19.00, klub Mínus Trojka, Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno

Mínus Trojka je otevřená pouze během akcí, takže si můžete návštěvu mimo program klubu objednat na burning@burning.cz.