06. 12. 2010

Arts&Crafts BAZAAR 18. - 19. prosince 2010

burning vrací na Zbrojovku undergroundový trh. Factory Fashion Market, který vznikl v létě na FACTORY pARTy, změnil místo a přestěhoval se do funkcionalistické budovy v centru. Mají to tam komfortnější, dostupnější, ale taky mnohem menší. Zbrojovka se ovšem na podobné události vyloženě hodí, její neformální, syrová atmosféra příjemně rezonuje s nezávislou produkcí a industriální prostředí inspiruje ke kreativiním řešením. A tak Zbrojovka a půl, občanské sdružení, jež provozuje kulturní halu v odepsaném areálu, oslovila burning s nabídkou rozšíření spolupráce i tímto směrem. Vedle burningBEATS si tak od teď ve Zbrojovce můžete vychytat i pravidelný městský trh Arts&Crafts BAZAAR.

Arts&Crafts bylo hnutí v 19. století v Británii, jež usilovalo o zachování kvalitní ruční malovýroby v době, kdy masivně nastupovala sériová průmyslová produkce a tradiční řemesla i výrobce odsunula do propadliště dějin, resp. do otrocké práce v továrně. Arts&Crafts chtěly nabídnout malosériové či originální umělecko řemeslné výrobky za dostupnou cenu. Šlo jim jak o zachování důstojných pracovních podmínek pro autory, tak o udržení kvality a úrovně života spotřebitelů. Celý projekt nakonec ztroskotal a jeho představitelé zbankrotovali, nicméně tento ideál žije dál a svým způsobem ho můžeme vidět i marketingově pokroucený v dnešním design hypu.

plakáty

Základní rámec Arts&Crafts BAZAARU tvoří:

současné umění

- mladí výtvarníci budou osobně prezentovat svá díla. Jste zvyklí, že musíte být v galerii potichu a tvářit se důstojně? Na BAZAARU si můžete na nabízená díla klidně sáhnout a ještě si o nich s autorem popovídat třeba u svařáku.

autorský design

- šperky, doplňky, móda, většinou věci v malých nákladech nebo originální, které často nikde jinde neseženete.

bio potraviny

- chceme podporovat biofarmáře, protože mají spokojená zvířata a legrační zeleninu, resp. žijí a pracují s ohledem na ostatní a ne na maximální zisk.

Pilotní předvánoční díl Arts&Crafts BAZAARU bude dvojdenní a nabídkou bude rozšířen o knihy, skateboardy, bezlepkové vánoční cukroví a další dobroty (včetně horkých nápojů). Někteří umělci pečlivě připravují své prezentace včetně svařáku podle drnholecké receptury nebo valašské kyselice. Nejde nám o rasovou čistotu ale o kvalitu a autenticitu. Ne všechno bude bio, ale všechno bude stát za to. Budoucí náplň BAZAARŮ se bude jistě vyvíjet a růst, ale hlavně se budeme snažit, aby to bylo místo inspirace, objevování a setkávání s podobně naladěnými lidmi a Váš hodnotně strávený volný čas. Od nového roku bude Arts&Crafts BAZAAR každou poslední sobotu v měsíci.

Třešinkou na dortě bude aukce mladého umění, která přispěje na charitativní účely. Proběhne v neděli v 16.00 a aukční rozdíl věnujeme Novému Prostoru, který se snaží řešit problémy lidí bez domova. Přijďte podpořit.

Arts&Crafts BAZAAR 18. - 19. prosince 2010, 10.00 - 20.00, 10.00 - 18.00. Zbrojovka, Lazaretní 1/7, Brno, vstup zdarma. facebook