07. 02. 2010

Vendula Chalánková: O červené Karkulce

flyer Valentýnský jarmarkburning připravil ve spolupráci se Sixty Stone Space jedinečnou valentýnskou výstavu Venduly Chalánkové O červené Karkulce. Půjde o první příležitost, kdy si budete moci na vlastní oči prohlédnout Vendulinu vyšívanou předlohu, podle níž vloni vydalo nakladatelství B4U publishing knížku pro děti.

Vendula Chalánková dlouhodobě pracuje s dětskou tématikou – s roztomilostí na hranici kýče, naivitou a hravostí. Na FaVU excelovala se svou sérií lehce morbidních plyšových hraček (zakoupených do sbírky Marek), předtím skutečné hračky používala ve svých dílech nebo naopak přemalovávala dětské motivy na plátna a v poslední době přímo zahlcuje undergroundový módní trh nášivkami značky Zvrhlý vkus. Vykresluje svůj imaginární svět postaviček a charakterů, které jakoby vypadly z animovaného seriálu. Pokud by však tento seriál měl být skutečně natočen, blížil by se spíše nechvalně známé hororové sérii Happy Tree Friends a byl by nepřístupný do 18 let.

Vendula záměrně volí formu pro děti a hrozivým způsobem ji dává do kontrastu s fantazií dospělého světa. Pohrává si s motivy dětské nevinnosti a  zkažené společnosti a vzájemným prokládáním znejišťuje naše vnímání a pocity. Jsou to hračky vhodné pro děti? Nebo pro dospělé? S čím si vlastně dospělí hrají? Jsou to vůbec hračky? A není to nakonec jenom umění?!

Mezi jejími postavičkami najdeme celou plejádu rolí: medvídek, medvídek se střevem, samuraj, králíček s mrkví v oku, kosmonaut a další. Existuje však několik charakterů, které se objevují ve Vendulině tvorbě dlouhodobě. Jedna z nich je právě Červená Karkulka (,která v nejnovější variaci dostala podobu černošky). Právě nášivka s Karkulkou dala vzniknout nápadu vyšít rovnou celý příběh a vydat ho knižně. Tato myšlenka se dočkala realizace díky Veronice Klímové z B4U – bývalé spolužačce z FaVU, a tak se pohádkovo-hororový experiment dostává na další úroveň – na pulty knihkupectví. Karkulkou navíc projekt nekončí, aktuálně Vendula pracuje na Perníkové chaloupce.

Sixty Stone Space v Kamenné kolonii je zbrusu nový luxusní prostor, který nejenže pořádá výstavy současného umění, ale překvapí také špičkovým současným designem. Svojí úrovní a stylem nemá v kraji konkurenci. Sixty Stone Space vznikl jako reakce na brněnský kulturní život a navazuje na nenapodobitelnou atmosféru Kamenky, kde leží. Vedle Duck Baru je to druhé místo možného setkávání v této umělecké kolonii a od začátku se nebojí promlouvat do jejího života. Kromě obnovení tradice Hodů na Kamence je jejich dalším projektem valentýnský jarmark. Zde se můžete kromě výstavy těšit také na nabídku originálního hand-made designu mladých tvůrců, přednášku, ochutnávky, workshop a afterparty burningValentine v Duck Baru (, který před dvěma lety překonal v soutěži o nejoblíbenější brněnskou hospodu i legendární Bláhovku!) Vezměte svého Valentýna a přijďte si v neděli udělat radost originálním dárkem od mladých designérek, prohlédnout si výstavu a večer si vyhodit z kopýtka na stylovém večírku.

14. února 2010 od 12.00 v Sixty Stone Space, Kamenná čtvrť 60 a afterparty v Duck Baru od 17.00. facebook

Knížku O červené karkulce si můžete prohlédnout zde.