Vendula Chalánková

Vendula Chalánková je všestranná umělkyně se snadno rozpoznatelným autorským rukopisem. Na FaVU absolvovala v roce 2006 a od té doby již dosáhla řady úspěchů. Je aktivní malířka, performerka, ilustrátorka, sběratelka, dělá prostorové instalace a je autorkou unikátní komixové série. Kromě nesčetně výstav v Česku a Slovensku má za sebou zkušenosti z Maďarska, Německa, Španělska, Itálie a Velké Británie. Ohromný záběr Venduliny činnosti pěkně dokládá zastoupení ve sbírce Národní galerie stejně jako pověst kultovní undergroundové designérky.

Zásadní téma Venduliny práce je ženství. Gender v jejím podání však v sobě nemá nic šokujícího či násilného. Vendula se dokáže s obdivuhodným nadhledem dostat až na jádro problémů vztahu ženy a mužů. Její hlavní zbraní je černý až existenciální humor, při němž slabším povahám tečou slzy. Ve Vendulině světě je totiž hranice mezi veselým a smutným velmi tenká a ona na ní pečlivě balancuje. Například drsné komixové příběhy ze života promlouvají o komplexech, dětských traumatech a celoživotních stigmatech a přesto (či právě proto) působí u diváků výbuchy smíchu. Z jejich pravdivosti však nakonec mrazí.

Vendula je také majitelkou designerské značky Zvrhlý vkus, pod kterou najdete řadu neobvyklých doplňků a lehce dekadentních šperků. Její ilustrátorská práce pro B4U Publishing jí nedávno vynesla ocenění Zlaté stuhy v kategorii Knihy pro začínající čtenáře za knížku O červené karkulce. Dětská naivita je poloha, se kterou Vendula také pracuje, kdo však zná její tvorbu více, usmívá se.  Ne náhodou vybrali pro toto vydání verzi textu bratří Grimmů. Vše vystihuje autorčina příhoda s babičkou, když vybírala nášivku její charakteristické postavičky jako dárek pro vnouče: „Tak já bych si vzala toho s růžovou čepičkou.“ „Ale paní, to není čepička, to je mozek...“