Břetislav Malý

Břetislav Malý patří mezi nejvýraznější studenty ateliéru malby 1 na FaVU a jistota jeho projevu roste s tím, jak se blíží završení magisterského cyklu. Studium netráví pouze v Brně, má za sebou mezinárodní zkušenost ze stáže u Włodzimierza Dudkowiaka v Polsku a v současnosti maluje v ateliéru Klaudie Kosziby v Bratislavě. Má za sebou množství výstav, soutěžních nominací, v roce 2009 dokonce získal cenu JungART pro mladé autory do 35 let a jeho obrazy najdete např. i ve sbírce města Uherské Hradiště.

Sám sebe označuje za nedělního krajináře. O víkendu bere barvy, stojan, paletu a štětce a věrný tradici vyráží ven do plenéru. Putuje, pozoruje, dělá přípravné kresby a skicuje budoucí díla. Snaží se objevit a zachytit život, přečíst příběh místa a prožít vytržení malíře, který jak bůh utváří novou realitu.

V týdnu pracuje v ateliéru a proměňuje své zážitky a kresebné záznamy v obrazy. Slouží mu k tomu pestrá škála stylů od realistického až po abstraktní, typický je pro něj snad pouze razantní „neučesaný“ rukopis. V jednotlivých cyklech se soustředí na různé otázky, ale všem jeho malbám je společné individuální řešení – případ od případu. Každé jeho dílo je nahlíženo ve své úplnosti a kombinace formy a stylu je zcela podřízena příběhu, který se tam více či méně skrytě odehrává.

Břéťa nepatří mezi výřečné umělce, ani efektní šoumeny, ale když ho chvíli pozorujete, naplní Vás dojmem, že přesně ví, co dělá. Malování je pro něj přitom poměrně emocionální záležitost. Své obrazy dlouho pozoruje a prožívá, skoro jakoby dýchaly. Někdy i roky po namalování provádí úpravy tak, aby poselství daného plátna zůstalo živé. Když je však s prací definitivně hotov a obraz „má, co má mít“, zjistíte, že zde snad opravdu platí staré klišé o tom, že „dílo mluví samo za sebe“. Břéťovi nejde o přenesení reálného pohledu, o vizuální vjem, chce procítit mystické chvíle malířského tvoření a navždy uložit jejich sílu. Pozorně se dívejte nechte jeho obrazy vyprávět..

Rozhovor s Břetislavem Malým si přečtěte ZDE.