Marie Tomanová

Marie Tomanová je zážitková malířka. Normální život jí nestačí, miluje muže na pódiu, nestydí se, potřebuje vášeň, aby načerpala inspiraci, aby malovala, aby skutečně žila. Pokud se naučíte číst její obrazy, spatříte magické momenty, které ji utvářely a budete šokováni její upřímností a otevřeností. Vychází z tradiční malby a těžištěm její tvorby je postava v krajině. Nezajímají ji tolik formální experimenty, nýbrž osobní výpověď zakódovaná do barevného ladění, do kombinace prvoplánovosti a podvědomých pocitů svobody a sexuality. Právě na kontrastu postavy a jejího prostředí staví psychologii a atmosféru scény. Osamělá nahá figura se otiskuje do krajiny pocitů a společně rozeznívají hudbu sirén nesoucí se prostorem. Posunutá subjektivní barevná škála a surreálné odkazy vytváří dusnou atmosféru a živočišný pocit.

Absolventka ateliéru Martina Mainera na FaVU nebyla bezproblémový student. Nedařilo se napasovat ji do té polohy, v jaké si ji vedoucí představoval. Marie má ovšem svoji hlavu a dokáže si prosadit svoji vizi. Od počátečních plošných až grafických prací se vyvinula v místy až pastózní malířku expresivních, fantaskních výjevů plných neskrývané smyslnosti, nahoty a chtíče. Marie je naprosto ženská umělkyně. Její tvorba je manifestem osvobození ženské sexuality a nezávislosti na konvencích, což překvapivě i v 21. století působí stále kontroverzní reakce.

Kariéra umělkyně není to, co Marii Tomanovou příliš zajímá. Nejvíc touží žít naplno, aby pak mohla destilovat své intimní zážitky do pláten, která nepůsobí vždy pěkně, ale nikdy jim nechybí síla.

Rozhovor s malířkou Marií Tomanovou, jež prodávala malé obrazy za jeden nájem a velké za dva, si přečtěte ZDE.