burningboy

Burningboy je folklorista 21. století. Využívá výdobytky digitální éry k novému vyjádření odvěké situace mladého umělce, chyceného v pasti nekončící posedlosti, kterou vystihuje jeho krédo „SEX, DRUGS & ELECTRO, baby!“

Už jako malý chlapec na hodinách klavíru tušil, co se může stát. Pak na lekcích kytary, když jeho pozornost odváděl od hbitých prstů paní učitelky její hluboký, bujně vyklenutý výstřih, nabývaly jeho předtuchy již konkrétnějších tvarů. Když mu posléze jeho gay učitel zahrál na piáno Beethowenovu Měsíční, nebylo již možné o ničem pochybovat.

V lidském vědomí existují rezervy, o nichž se neví. Komu se do nich podaří proniknout, dozví se nebezpečnou pravdu – o sobě, o ostatních, o životě a naplnění. Málokdo tuto tíhu vědomí unese, ale kdo ji nikdy neodhalí, jako by ani skutečně nežil. Hudba je klíč. Bez ní život není důležitý. Beat pomáhá žít.

A tak burningboy dál nemrhal časem a talentem, odhodlal se žít pro hudbu a založil punkovou skupinu elation. Už pro ten pocit řvát opilý na pódiu, klopýtat o kabely a padat do publika.. Až po několika letech zjistili, že tudy cesta nepovede. Odložili kytary a zasedli k počítačům. Nová doba vyžaduje nový zvuk. Už žádné odřené prsty, nazvučování bicích a zvracení před koncertem! Sunglasses at night, mitsubishi a trip ke hvězdám, holky s obojky. Absolutní svoboda – aspoň ta tvůrčí a na pár chvil i duševní.

V roce 2002 se vydal na sólovou dráhu a o tři léta později debutoval experimentálním albem SUFFER4BEAUTY. Od roku 2007 začal opět koncertovat a svým čerstvým druhým albem moisturize burningboy dokázal, že lze v dnešní době natočit silnou, osobitou a šokující desku bez spoluhráčů, producentů, bez nahrávací společnosti a bez rozpaků!

Rozhovor s burningboyem ZDE.

burningVICELANDmixtape by burningboy

burningboy v literatuře: Žhavý a neklidný č. 1, 2, 3